——————————————————————– 

 

Z niewielkiej szkoły, w której istniał tylko jeden oddział  klasy pierwszej, liczącej 13 uczniów, a zajęcia odbywały się w kilku salach lekcyjnych, dzisiaj liceum stało się jedną z najlepszych szkół w Warszawie. Aktualnie w roku szkolnym 2022/2023 kształci się w szkole ponad siedmiuset uczniów w 25 oddziałach.   

Z okazji Jubileuszu społeczność szkolna przygotowuje szereg przedsięwzięć, które złożą się na całoroczny program obchodów 70-lecia szkoły.

Studio reportażu i dokumentu Polskiego Radia

Reportaż Joanny Bogusławskiej „Od buntu do akceptacji” został wyemitowany we wtorek (21 marca) o godz. 22.10 na antenie Trójki. 

Koniecznie wysłuchaj – reportaż!

Reportaż pt. „Studniówkowa gorączka” autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w środę (8.02) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.

O swoich doświadczeniach opowiedzieli uczniowie XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie: Otylia Karbowniak, Katarzyna Pawlica oraz Antek Maciejewski. 

W reportażu wystąpią również: Anna Szczepańska-Filipp – dyrektor XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie; Agata Karbowniak-Lipowska; Marta Pawlica; Wojciech Winiarek – nauczyciel wychowania fizycznego.

REPORTAŻ-ZAPRASZAMY!

Dzień Edukacji Narodowej. To święto nauczycieli, ale także uczniów, pracowników szkoły i całej oświaty. To dobra okazja, aby powspominać lata spędzone w podstawówce czy szkole średniej. LINK DO REPORTAŻU

Jurek Prokuratorski jest absolwentem XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Maturę napisał w 1975 roku. Razem z przyjaciółmi ze swojej klasy, o profilu matematyczno-fizycznym, często spędzał czas wolny na działce znajdującej się pod Warszawą. „Farma” – tak mówili na to miejsce. Tam wypoczywali, bawili się, a także przygotowywali do klasówek.

To miejsce i wspomnienia z nim związane były dla nich tak ważne, że po ukończeniu szkoły zaczęli budować pewną tradycję. Od kilkudziesięciu lat co roku spotykają się w wakacje, aby spędzić ze sobą jeden dzień. Wracają wtedy do najpiękniejszych wspomnień w swoim życiu. – Nasza klasa jest czymś najlepszym, co mogło się nam przydarzyć – opowiada Suchy, były gospodarz klasy. – Nieraz odczuwam z nią bliższy związek niż z rodziną. Potrafimy się nie odzywać kilka lat do siebie, ale podnosimy słuchawkę telefonu i rozmawiamy, jakbyśmy wczoraj wyszli z klasy – zapewnia.

Z tymi słowami zgadza się Barbara, koleżanka z klasy, która zauważa, że przyjaźń niekiedy bywa trwalsza od miłości. – Każdy z nas ma gorsze, lepsze okresy, ale zawsze możemy zadzwonić, wygadać się. My się spotykamy, żeby się wyżalić, pomóc komuś… Kontaktujemy się mailowo, z tej klasy na Facebooku są tylko trzy osoby – mówi bohaterka reportażu.

Co sprawia, że szkolne przyjaźnie są jednymi z najtrwalszych? Co robić, aby czas nie zniszczył relacji, które są dla nas ważne?

26 czerwca 2022 r.

„Nasza szkoła” – reportaż Antoniego Rokickiego o XL Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.

Zapraszamy nauczycieli, rodziców, uczniów i absolwentów do wysłuchania reportażu –link.

W reportażu swoimi doświadczeniami podzielą się m.in.: Anna Szczepańska-Filip, Agnieszka Borzym, Aneta Kozłowska, Magdalena Ulejczyk, Kamil Kwiecień.

2.09-10.11. 2022 r. „ 70 dni jak 70 lat

 • 3 czerwca 2022 r. – Żeromski Usłany Koncertami ŻUK – link
 • 13 czerwca 2022 r. – Jubileusz 70-lecia Szkoły. Jubileuszowe XII Międzyszkolne Mistrzostwa w Wioślarstwie Halowym o Puchar Dyrektora XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie
 • 26 czerwca 2022 r.– „Nasza szkoła” – reportaż Antoniego Rokickiego o XL Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Zapraszamy nauczycieli, rodziców, uczniów i absolwentów do wysłuchania reportażu –link. W reportażu swoimi doświadczeniami podzielą się m.in.: Anna Szczepańska-Filipp, Agnieszka Borzym, Aneta Kozłowska, Magdalena Ulejczyk, Kamil Kwiecień, Marta Dmowska, Katarzyna Skiba, Jerzy Prokuratorski.
 • 1 września 2022 r.- Inauguracja rozpoczęcia siedemdziesiątego roku szkolnego link do wydarzenia
 • nowy sztandar,
 • odsłona tablicy jubileuszowej,
 • ślubowanie klas I,
 • galeria zdjęć:Adresy Żeromskiego, Dyrektorzy, Studniówki, Sławy Żeromskiego.
 • oprawa muzyczna -absolwentka Anna Bednarczuk
 • 14 października 2022 r. – Jubileuszowe obchody 70-lecia Szkoły
 • Gala Belfer the Best-iaklasy I-IV
 • Koncert zespołu muzycznego nauczyciele i absolwenci. 
 • 2.09-10.11. 2022 r. „ 70 dni jak 70 lat Jubileusz 70-lecia Szkoły.
 • ŻEROMSZCZYZNA – wyjazdy klasowe ( wrzesień/ październik 2022 r.) 
 • Warszawskie ślady Stefana Żeromskiego wrzesień/ październik 2022 r. B. Ropel
 • 14 października 2022 r. – Jubileuszowe obchody 70-lecia Szkoły
 • Gala Belfer the Best-ia,
 • Program słowno- muzyczny P. Cmiel
 • Koncert zespołu muzycznego nauczyciele i absolwenci.
 • 16 listopada 2022 r. Konkurs recytatorski prozy S. Żeromskiego publicystyka, dramaty, powieści. J. Kuźmicka, A. Kozłowska, B.Ropel
 • 21 listopada 2022 r. Zamknięcie jubileuszowych obchodów 70 – lecia szkoły. QUIZ.Program słowno- muzyczny P. Cmiel.Złożenie kwiatów i zapalenie znicza na grobie patrona szkoły Stefana Żeromskiego na Cmentarzu Ewangelicko- Reformowanym w Warszawie.
 • Baner obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia szkoły 
 • ŻEROMSZCZYZNA – wyjazdy klasowe ( wrzesień/ październik 2022 r.) 
 • Spotkania z absolwentami    

Konkurs na logo obchodów 70-lecia istnienia szkoły 

W dniu 26 kwietnia br. w czytelni szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu na logo obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia naszego liceum oraz uroczyste wręczenie nagród z udziałem Dyrektor Szkoły pani Anny Szczepańskiej- Filipp.

Pozostali uczestnicy konkursu, którzy przedstawili swoje prace. Są nimi: A. Misiuro z kl. 2d, N. Juszczyk z kl. 1d, O. Kowalczyk z kl. 3f_p, K. Brzozowski z kl. 3c_p, J.Kurek z kl. 3a_p, M. Kucharski z 1f, G. Szemraj z 1e, A. Karch i A. Hejduk z 3B.

Autorka zwycięskiego projektu OTYLIA KARBOWNIAK z kl. 3cp

13 czerwca 2022 r. – Jubileusz 70-lecia Szkoły

 Podróż historyczno-sentymentalna  

*Jubileuszowy Mix Studniówkowy na 70-lecie Szkoły (1992 -2021) Premiera 13 czerwca 2022 r. You Tube, Facebook, Instagram

 * Zdjęcia dyrektorów i kadry nauczycielskiej na przestrzeni lat

* Jubileuszowe XII Międzyszkolne Mistrzostwa w Wioślarstwie Halowym o Puchar Dyrektora XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

* Okolicznościowe gadżety i torby przygotowane na Jubileusz 70-lecia Szkoły. 

————————————————————————————————————————-  
Drodzy Absolwenci!   
Mamy do Was gorącą prośbę – przedstawcie nam swoje dzieje, pozostawcie po sobie ślad i coś dla innych, coś co będzie zachętą dla naszych obecnych uczniów. Niech Wasze dzieje staną się motywacją do nauki i nadzieją na przyszłość.   
Losy absolwentów są wizytówką naszej szkoły. Z przyjemnością zbierzemy informację o Was, Waszych osiągnięciach i dziejach, jeśli tylko zechcecie. Zdjęcia również byłyby mile widziane.

Utworzyliśmy dla Was specjalny adres e-mail: jubileusz70@zeromski.waw.pl  
Liczymy na waszą aktywność.