II         OFERTA BIBLIOTEKI

  1. TOPOGRAFIA BIBLIOTEKI, CZYLI CO I GDZIE

Biblioteka składa się  z wypożyczalni (magazyn oraz częściowo wolny dostęp  do książek) i czytelni multimedialnej pomieszczonej na antresoli, gdzie uczniowie mogą korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism i stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Pracownia wyposażona jest również w sprzęt multimedialny – dzięki projektorowi z wysuwanym ekranem wizualizacja prezentowanych treści uatrakcyjnia zajęcia.

2. ZBIORY

Na zbiory biblioteki składają się nie tylko książki, ale również czasopisma, a także kolekcja audiobooków i zbiory specjalne. Jako szkoła dwujęzyczna możemy zaproponować naszym czytelnikom niemały zasób książek angielskojęzycznych, wśród nich mamy „pary”, czyli wydawnictwa w oryginale oraz ich odpowiedniki w tłumaczeniu na język ojczysty.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad czternaście i pół tysiąca woluminów i około 3 tysięcy pozycji broszurowo-podręcznikowych, do tego około dwustu wydawnictw multimedialnych.

Wszystkie nasze zbiory są skomputeryzowane w specjalistycznym programie bibliotecznym MOL NET +. Jest to program działający w „chmurze”, więc każdy czytelnik może nawet z osobistego  smartfona mieć dostęp do swojego konta i katalogu bibliotecznego.

(LINK : Adres do katalogu biblioteki szkolnej )

W roku szkolnym 2018/19 biblioteka przystąpiła do rządowego programu i wzbogaciła znacząco zbiory (ponad 600 woluminów), realizując w szkole Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

  1. DZIAŁANIA BIBLIOTEKI

 Poza standardową działalnością udostępniania zbiorów, w bibliotece są organizowane różne inicjatywy edukacyjne, akcje społeczne i charytatywne. Rokrocznie biblioteka jest współorganizatorem konkursu ortograficznego, współpracujemy z fundacją „ZACZYTANI”, organizując co roku zbiórki książek na rzecz pacjentów szpitali. Robimy zbiórki dla pobliskiego Domu Dziecka i odwiedzamy go tradycyjnie z prezentami przed świętami Bożego Narodzenia. Efekty zorganizowanego konkursu SLEEVEFACE, czyli fotografie z książką w kadrze, zdobią – oprawne w ramy i antyramy – ściany korytarzy i wejście do biblioteki.

Biblioteka zainicjowała także akcję szkolnego boockrossingu.