Historia naszej szkoły
Dawno, dawno temu była sobie szkoła. Całkiem nowe liceum, pachnące jeszcze świeżą farbą i zagadką przyszłości. Liceum z niezupełnie gotowym wizerunkiem, za to z gotowym do twórczego działania zespołem uczniów i pedagogów. Słowem szkoła, jakich dawno, dawno temu powstało bardzo wiele.
Ta jednak była wyjątkowa. Wyróżniało ją coś nieuchwytnego, ale bardzo silnie dającego się odczuć od razu po przekroczeniu jej progu. Niezwykła atmosfera liceum przyciągała niezwykłych uczniów, jednostki szczególnie uzdolnione, które pragnęły tam właśnie pogłębiać swoją wiedzę i przygotowywać się do dorosłego, samodzielnego życia.
Liceum zasługiwało na patrona równie wyjątkowego, jak ono samo. Człowieka wielkiego, który swoim przykładem zachęcałby do pilnej nauki, ale jednocześnie nie patrzył na swoich podopiecznych z niebosiężnego piedestału boskiej sławy. Kogoś kto żył tak, by móc stać się bliskim sercu każdego młodego człowieka… Czy myślano wtedy również o tym, że za kilkadziesiąt lat na dźwięk jego nazwiska rzeszom absolwentów kręcić się będzie łezka w oku?… Czy pomyślano, że człowiek ten będzie bliski kilku pokoleniom właśnie dlatego, iż stał się symbolem ich młodości, symbolem beztroskich, pełnych przygód lat spędzonych w gronie wspaniałych, pełnych energii i życzliwości ludzi?… Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Faktem jest natomiast, iż poszukując patrona dla owej niepospolitej szkoły, podjęto decyzję najlepszą z możliwych. Wybór padł na Stefana Żeromskiego.
Uroczyste nadanie imienia szkole nastąpiło w roku 1959. Czterdzieste Liceum Ogólnokształcące stało się w pełni tym, czym jest do dzisiaj: świątynią Przyjaźni, Wiedzy i Wyobraźni.
1952
Powstanie XL LO, które początkowo dzieliło budynek przy ulicy Żytniej wraz ze Szkołą Podstawową nr 166. Dyrektorem został Janusz Marcinkowski.
1956
Pierwsi absolwenci – 13 uczniów ukończyło LO Jacek Bańkowski został laureatem V Olimpiady Fizycznej Andrzej Ehrenfeucht zdał maturę – okazał się wybitnym matematykiem i informatykiem, który wspólnie z Markiem Karpińskim prowadził pierwsze prace nad budową polskiego komputera; popularyzator matematyki wśród uczniów szkół średnich; Jest profesorem UW Wydziału Matematyki i Uniwersytetu w Colorado.
1959
Uroczystość nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego oraz przekazania sztandaru; tego dnia zaszczyca szkołę swoją obecnością córka pisarza, Monika Żeromska, która dziękuje za wielki wkład w opiekę nad grobem ojca.
1962/63
Założenie biblioteki szkolnej; kończy szkołę Jacek Janczarski (prywatnie mąż aktorki Ewy Błaszczyk), współtwórca Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, autor tekstów piosenek, scenariuszy seriali filmowych m.in. „Zmienników” czy słuchowisk radiowych np. „Kocham Pana, Panie Sułku”, syna Czesława Janczarskiego, poety.
8 III 1964
XL LO im. Stefana Żeromskiego wprowadza się do „Szklanego Domu” (dat symbol, bo z powodu nieukończonych prac budowlanych uczniowie objęli budynek dopiero od nowego roku szkolnego). Powód przeprowadzki był prosty. Równocześnie z rozwojem liceum rozrastała się pierwsza „właścicielka” budynku przy ul. Żytniej. Zwiększające się z roku na rok trudności lokalowe zmobilizowały kierownictwo LO do starań o uzyskanie własnej siedziby. Dyrektor Janusz Marcinkowski uznał, że najlepszym budynkiem będzie ten wznoszony właśnie przy ulicy Platynowej.
V 1964 – IX 1964
Miała być pierwsza matura w nowej siedzibie, ale się nie udało skończyć prac budowlanych na czas – przez 2 miesiące byliśmy w sąsiedniej szkole, na ul. Złotej, a we wrześniu weszliśmy do nowego budynku przy ul. Platynowej. Odchodzi na emeryturę dyrektor Janusz Marcinkowski ustępując dyrektorowi Edwardowi Zajdlowi.
1968-70
Szkoła wyszła ze smugi cienia i zaczęła dostarczać dowodów na to, że podnosi się poziom intelektualny młodzieży. Dowodem uznania dla pracy szkoły było ofiarowanie jej przez pracowników Polfy teleskopu, który był wykorzystywany na lekcjach astronomii. Kończy szkołę (1968) m.in.: Jerzy Kuśmider – podróżnik, pisarz, żeglarz, reporter – zbudował jacht Varsovia i opłynął na nim świat, laureat Międzynarodowej Nagrody Conrady, uhonorowany polskimi odznaczeniami za aktywność w środowisku Polonii kanadyjskiej; Eliza Grochowiecka, wokalistka (debiutowała w Klubie „Medyk”, znana z duetu „Andrzej i Eliza”, współpracy z zespołem „Portrety” i „Rh-„, laureatka m.in. przeglądów studenckich w latach 1970-71, wielu nagród niemieckich w 1974-1977, Jan Buchwald reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy, dyrektor kilku teatrów m.in. 2007-2011 Teatru Powszechnego w Warszawie.
1971
zdaje maturę Paweł Małdyk, obecnie Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Kierownik Kliniki Reumoortopedii Instytutu Reumatologicznego w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologii.
28 V 1973
Delegacja pedagogów japońskich i jugosłowiańskich w XL LO.
12 I 1974
Delegacja egipska odwiedza nasze XL LO. XI.1975 Zapoczątkowano współpracę z Kielcami – z I LO im. Stefana Żeromskiego. Kończy kadencję dyrektorską Edward Zajdel, ustępując nauczycielce matematyki, Irenie Poliszczuk.
1978
Halina Fedyna została laureatką VIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
1980/1981
Pierwsza gazetka szkolna pt. „Żerom”. Niestety wyszły tylko 3 numery.
1982
Szkoła bierze udział w teleturnieju na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Młodzież z naszego liceum współzawodniczy z uczniami I LO im. Żeromskiego z Kielc. Wygrywamy i szkoła otrzymuje pierwszy kolorowy telewizor. Zdaje maturę m.in. Dariusz Kęcik, obecnie prof. dr hab. n. med., kierownik Kliniki Okulistyki w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie;
1984
zdaje maturę m.in. Edwin Bendyk, obecnie dziennikarz, publicysta, pisarz, zajmuje się problematyką współczesnej cywilizacji, ekologii, rewolucji cyfrowej i zagrożeń w cyberprzestrzeni, członek Fundacji Nowoczesna Polska i in. 1984/85 Z okazji 120 rocznicy urodzin wielkiego pisarza, delegacja liceum bierze udział w odsłonięciu popiersia Stefana Żeromskiego.
1985/1986
Przechodzi na emeryturę Dyrektor Irena Poliszczuk.
1986/1987
Rozpoczyna kadencję dyrektorską Wiesława Kozera.
1989
Nawiązanie kontaktu z Liceum im. Cloude’a Moneta w Paryżu, w którym eksperymentalnie rozpoczęto nauczanie języka polskiego. Rozpoczęcie współpracy ze Szkołą Jugendbildungsstatte Marstoll Clemenswerth w miejscowości Sögel, Dolna Saksonia, Niemcy. Pierwsza wymiana międzynarodowa ze szkołą w Sögel.
1990
Religia wraca do szkół na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
1991
Powstaje pierwsza klasa autorska o profilu matematyczno- informatycznym. Kończy kadencję dyrektora Wiesława Kozera, ustępując powołanej do pełnienia tej funkcji Annie Szczepańskiej-Filipp.
1991-92
Powrót gazetki szkolnej „Żerom” – wydanie „planszowe”.
1992
Wymiana ze szkołą w Budapeszcie, która wprowadziła do swojego programu nauczania język polski.
1992
Rozpoczęcie wydawania gazetki szkolnej „Literat” przez klasy humanistyczne pod opieką polonistki Alicji Kalbarczyk. Zorganizowano aukcję „DZIECIAK”wg pomysłu Anny Szczepańskiej-Filipp i Doroty Borkowskiej, z którego dochód przeznaczono dla dzieci z Domów Dziecka. główny program realizowany był na deskach Teatru Małego i składał się z projektu teatralnego, pokazu mody młodzieżowej oraz aukcji prac plastycznych młodzieży. Uzyskano pokaźną kwotę, ponad 30000zł, którą przekazano wylosowanemu Domowi Dziecka.
1993
Powstają klasy autorskie: artystyczno-kulturowa, biologiczna z elementami wiedzy medycznej, humanistyczna z dwoma językami obcymi: j.francuskim i j. angielskim, łaciną i filozofią.
1994
Rozpoczęcie generalnego remontu budynku XL LO przy ul. Platynowej 1 (zakończył się w 2002 r.).
1995
Nasze LO jako pierwsze w Polsce, przy współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Chirurgii Urazowej przy ulicy Barskiej, podjęło wspólny program „Szkoła Promocji Zdrowia” w Województwie Mazowieckim. Zatwierdzenie przez Kuratorium funkcjonowania klas autorskich. Remont sali gimnastycznej.
1996
10.X.1996 Oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej.
1997
Powstanie salki baletowej w wyniku adaptacji pomieszczeń dawnej kuchni. 1997-99 Wznowiono wydawanie gazetki szkolnej pt.”Żerom”
1998
Początek współpracy z produkcją filmową „Klan”. Klara Nowakowska publikuje swoje pierwsze wiersze, a następnie zostaje Laureatką Nagrody Głównej IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 1998 za projekt tomu Zrosty.
1999
Wymiana ze szkołami we Francji (Institution S.Marie / Belfort) i na Węgrzech (Altalanos Iskola es Gimnazium / Totkomlos). Zakończenie I edycji programu Szkoła Promocji Zdrowia i zapowiedź Marszałka Województwa Mazowieckiego utworzenia 5 podobnych ośrodków programowych w województwie – będą to sukcesywnie: Siedlce, Ciechanów, Ostrołęka, Radom, Płock. Warszawa jest koordynatorem.
2000
Współpraca przy realizacji projektu COMENIUS pt.: „Politische Ereignisse in Europa nach 1945” ze szkołami z Niemiec ( Hümmling – Gymnasium z Sögel ) , Francji ( Sainte Marie Institution z Belfort ) oraz Węgier ( Janko Janos Altalanos Iskola es Gimnazium ). Katarzyna Pawlak została laureatką Olimpiady Filozoficznej. Współpraca robocza przy projekcie Comenius „ Legendy Europy” z Włochami (Pesia / Toskania), Maltą (Valetta) i Szwecją (Ulm). Nauczyciele przygotowali i wystąpili w programie „Warszawa da się lubić”, w którym przedstawili spacer warszawski z wierszem i piosenką oraz tańcem przez wiek XX. Współpraca przy realizacji projektu sfinansowanego przez Niemiecką Izbę Gospodarczą pt.: „Working in Europa” ze szkołami w Niemczech (Gross Gerau) oraz Węgier (Totkomlos). Współpraca w ramach Językowego Projektu Comenius ze szkołą grecką z miejscowości Drama przy realizacji projektu pt:” Drama – Warschau; Tourismus um Jahrtausendwende.”, połączonego z nauką języka greckiego na kursie w Warszawie oraz 14 dniowym pobytem 22 osobowej grupy naszych uczniów w marcu 2001 w Grecji i nauką Greków języka polskiego (40 godzin).
2001
Monika Mętrak została finalistką Olimpiady Biologicznej. Umiera Monika Żeromska, Matka Chrzestna Szkoły; zostaje pochowana w grobie przy Ojcu (szkoła uczestniczy w pogrzebie na Cmentarzu Ewangelickim w Warszawie).
Współpraca w ramach drugiej edycji Językowego Projektu Comenius, pt „Zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży” z włoską szkołą z Palermo (Sycylia).
2002
Udział szkoły w VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Klasycznych Młodych w Syrakuzach na Sycylii (Pallazolo Acreide).
Szkolny Zespół Teatralny zaprezentował „Antygonę” Sofoklesa wg scenariusza Anny Szczepańskiej-Filipp i w reżyserii Doroty Borkowskiej. W przedstawieniu udział wzięli niepełnosprawni uczniowie, podopieczni Fundacji Dzieci Niedosłyszących „Echo”. Szkoła zajęła I miejsce.
Katarzyna Pochmara i Marta Szymczak zostały finalistkami Olimpiady Filozoficznej.
Szkołę odwiedza minister edukacji Danii. Planowana jest współpraca przy realizacji Szkolnego Projektu Comenius ze szkołami w Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech. Poza wstępnymi aplikacjami realizacja projektu nie doszła do skutku w wyniku wycofania się jednego z partnerów.
2003
2 spotkania z posłem Pawłem Poncyliuszem na temat akcesji Polski do Unii Europejskiej. Aleksandra Jurkiewicz i Katarzyna Kalinowska zostały finalistkami Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
2004
Współorganizacja wykładów Warszawskiej Szkoły Zdrowia. 2004 Wolontariat – współpraca z Fundacją; „Świat na Tak”.
Akcje charytatywne na rzecz Dzieci z Domów Dziecka (Dom Małego Dziecka ul. Nowogrodzka, ul. Dalibora);
Stała współpraca z Domem Dziecka przy ul. Dalibora (pomoc w nauce).
Współpraca z Forum Dialogu Między Narodami (spotkania z młodzieżą pochodzenia żydowskiego m.in. z Kanady). IV.2004 Spotkanie ze sławnym reżyserem Krzysztofem Zanussim.
Heppeningi z okazji „Światowego Dnia Turystyki” – prezentacje klas geograficzno – turystycznych.
Spotkanie z Tonym Gattliffem, reżyserem.
2005
3 spotkania z Księdzem – Poetą Janem Twardowskim.
Uczniowie dwóch klas z nauczycielami wzięli udział w Spotkaniu Młodych w Lednicy.
Musical Mała Syrenka – przedstawienie przygotowane na motywach baśni Andersena wg scenariusza oraz w reżyserii Kamila Dominiaka (późniejszego aktora i nauczyciela akademickiego Akademii Teatralnej w Warszawie) przez uczniów z klas artystycznych dla dzieci z okolicznych: szkoły i przedszkola.
2006
Opłatkowy występ w Kurii. Pogrzeb Księdza – Poety Jana Twardowskiego w Świątyni Bożej Opatrzności.
Prezentacja artystyczna – uczniowie i nauczyciele – z okazji zakończenia roku szkolnego.
Reduta Żeromskiego – współpraca z Barbarą Wachowicz. Arsenał Warszawa, KARAN, współpraca z Barbarą Wachowicz.
2007
Walentynkowy Dzień Językowy – wspólna zabawa uczniów i nauczycieli.
Spotkanie w Ambasadzie Francji na temat nauczania języka francuskiego w polskich szkołach (wystąpienie Dyrektorki).
Nauczyciele malowali bombki przeznaczone na aukcję. zostajemy zaproszeni do udziału w VII Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich – prezentujemy spektakl pt. „Pielgrzymujemy z Janem Pawłem II”, w którym muzykę skomponowała uczennica Agata Walczak (późniejsza artystka i muzyk) do fragmentów homilii Papieża Polaka
2008
Sesja zdjęciowa nauczycieli – wykonanie fotografii: uczniowie (fotografie jako kartki świąteczne przekazane dla Fundacji Mam Marzenie – dwukrotna akcja wsparcia Fundacji i jej podopiecznych).
2009
2009 Szkołę odwiedza minister edukacji Izraela. Z tej okazji prezentujemy program: Spotkanie z Warszawą, w którym staraliśmy się pokazać w jaki sposób nasza historia i życie łączyły się/ splatały w XX wieku.
Uzyskaliśmy tytuł „Szkoły z Klasą” za realizacje projektu „Indie – kraj i jego kultura”.
Autorką pomysłu była Marta Jackowska, romanistka oraz zainteresowani uczniowie z klasy humanistycznej.
Nauczyliśmy się także tańca bollywodzkiego i klasycznego hinduskiego.
Obowiązkowo występowaliśmy w sari (typowy ubiór kobiecy) i nawet dyrektorka aktywnie uczestniczyła w projekcie.
2010
200 rocznica urodzin Chopina. Szkoła Organizuje Konkurs Chopinowski w 3 kategoriach oraz prezentuje umiejętności muzyczne przed Wojewodą. Pierwsze Międzyszkolne Regaty Halowe na Ergometrach Wioślarskich.
Zawitał do szkoły EF Bus i przez cały dzień uczniowie mogli do woli rozmawiać z Anglikami, którzy nim przyjechali oraz mieć …lekcje w tym wehikule.
2011
Zimowisko na Gerlitzen – nauczyciele i uczniowie razem trenowali zjazdy i…upadki na nartach oraz na deskach. Realizacja projektu dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej umożliwiła grupie 30 uczniów wyjazd do Berlina (grudzień/ styczeń) i m. in. obejrzenie wystawy „1000 lat sąsiedztwa Polska i Niemcy – historia i kultura”.
2012
Spotkanie przedświąteczne w Krajowej Izbie Gospodarczej – artystyczne śpiewanki uświetniły uroczystość biznesmenom.
Spotkanie w Sanepidzie Wojewódzkim – kolędowanie Żeromskie i przesłanie świąteczne.
Coroczny tradycyjny mecz uczniowie – kontra nauczyciele. Wymiana młodzieży polsko – izraelskiej.
2013
Agata Kupisz – uczennica klasy 3f inicjuje spotkania i staże w IBM (przedstawiciel firmy przedstawił branżę, zarysował możliwości kariery dla Młodych Ludzi i zaprosił uczniów zainteresowanych na staże wakacyjne).
Remont kapitalny szkolnych terenów sportowych i rekreacyjnych.
2014
Wakacyjne seminarium dla uczniów w Rumunii na tematy ekonomiczne.
Warsztaty ceramiczne w Orońsku. Tegoroczne Stefanki były własnoręcznie przygotowane przez trzecioklasistów.
Uroczyste otwarcie boiska po remoncie. W szkole spotkali się najważniejsi decydenci: Radni i Burmistrz oraz wszyscy szczęśliwi użytkownicy nowoczesnego boiska. Klasa 1Ba przygotowała i wystawiła dla dzieci ze Szpitala Dziecięcego na ul. Litewskiej bajkę alternatywną – Nie całkiem śpiąca królewna. Mali pacjenci mieli chwilę odpoczynku od doświadczeń czysto szpitalnych w związku z dolegliwościami chorobowymi.
Warszawski konkurs z Tuwimem w tle przyniósł naszym uczniom same laury (5 nagród)– w każdej kategorii mieliśmy swoich przedstawicieli na najwyższych podiach.
Spotkanie z Wojciechem Malajkatem prowadziły uczennice z klasy 2e, a jedna z dziewcząt nawet namalowała portret Gościa.
Powrót do matematycznych zmagań – konkurs Rach+Mistrz pokazuje, że matematyka nadal jest w modzie.
2015
Odwiedził nas Mistrz w Piłce siatkowej – Andrzej Wrona, jednocześnie absolwent szkoły – miłe wspomnienia rozbawiały widownię, ale też był czas na fachowe rady dla szkolnych siatkarzy. Wzięliśmy udział w Zawodach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, organizowanych przez Wyższą Szkołę Rehabilitacji.
Udział uczniów w Konkursie Ambasador Zdrowia oraz w pokazach z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego
Wśród uczniów szkoły jest kibicka Skry Bełchatów, klubu, w którym trenuje Andrzej Wrona. Klub obdarował uczennicę gadżetami klubowymi oraz złotą piłką z podpisami wszystkich członków drużyny narodowej.
To wyróżnienie wręczył zaskoczonej dziewczynie prezes Klubu.
Firma Informatyczna przekazała szkole grant w wysokości 2000$ na wyposażenie multimedialne Sali 6 (tablica multimedialna, komputer, drukarka, projektor oraz biała tablica). Zgłosiliśmy do realizacji w ciągu najbliższych 3 lat 6 innowacji: Laboratorium Artystyczne LABA Żeromski, Laboratorium Językowe, Porozumienie bez barier, Moja przygoda z filmem, teatrem, dziennikarstwem, Świat jest matematyczny i Szkoła Promocji Zdrowia.
Zgłosiliśmy Program wspierania uzdolnionych i otrzymaliśmy Certyfikat WARS i SAWA – okresowy, do 2018/2019, a po złożeniu sprawozdania z realizacji programu wspierania uzdolnionych jest szansa otrzymania certyfikatu stałego.
Utrzymujemy się jako szkoła niezmiennie w grupie „złotych” szkół warszawskiego rankingu i mamy prawo posługiwać się tytułem i logo „Szkoła Złotej Tarczy”.
Otrzymaliśmy tytuł Szkoły Dialogu dla podkreślenia naszego wkładu w rozwój programów propagujących działania przeciw wykluczenia, przeciw uprzedzeniom. Local in Global – program międzynarodowy w Krapowej (współpraca polsko-niemiecka). Festiwal Retro – festyn łączący uczniów, nauczycieli i rodziców. Na jeden dzień szkoła powędrowała w czasie do kultury i obyczajowości XX-lecia międzywojennego.
Spotkanie z Kamilem Dominiakiem – absolwentem i aktorem oraz wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie.
Święta w szkole – pierwszy festyn świąteczny z: Jarmarkiem Adwentowym, konkursami, jasełkami, zumbą, pastorałkami, kalendarzem Adwentowym i myślami adwentowymi. Konkurs na najbardziej pomysłową choinkę tematyczną.
Wznowiona zostaje polsko – niemiecka współpraca i wymiana młodzieży ze szkołą LeibnitzSchule w Hanowerze.
W czerwcu zorganizowano Festyn poświęcony profilaktyce „Stop dopalaczom i używkom”. Przybyło wielu znakomitych gości: Burmistrz M. Budziszewski, dyrektorzy i uczniowie sąsiednich szkół, a atrakcji było wiele: wata cukrowa i budka fotograficzna z niespodziankami,pokazy cyrkowe i obronne, zabawy z bańkami mydlanymi, tańce i śmiechy jak to w środowisku szkolnym bywa. spotkania z Trenerem Mocnych Stron, p.Izabelą Antosiewicz – cotygodniowe spotkania wzmacniające dla uczniów.
2016
Damian Pikor zostaje finalistą Międzynarodowego Konkursu Młodych Naukowców UE, przedstawiając swoje wyniki badań w zakresie nauk biologicznych.
W rankingu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znajdujemy się na zaszczytnym 3 miejscu.
I edycja ŻUK-a i sukces: publiczność dopisała i zespoły muzyczne również. Mamy nadzieję na kontynuację projektu.
2017
Mariusz Gniadek zostaje finalistą Międzynarodowego Konkursu Młodych Naukowców UE w zakresie nauk biologicznych.
2018
Konrad Adler zostaje laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Naukowców UE „Eucys” oraz Konkursu E(x)plory i będzie reprezentował Polskę na finale finałów tego konkursu w Dublinie. Anna Staniszewska zostaje finalistką Międzynarodowego Konkursu Młodych Naukowców UE „Eucys”. Zorganizowano II edycję ŻUK-a (Żeromski Usłany Koncertami) festiwalu muzycznego młodych, w całości przygotowanego przez Samorząd Uczniowski wspomagany przez opiekunów (nauczycieli, rodziców oraz służby porządkowe i ratownictwo medyczne).
2019
Szkoła uzyskuje dwa ważne tytuły: bezterminowy Certyfikat WARS i SAWA oraz „Szkoła z Pomysłem na uczenie”, gdzie koronnym projektem realizowanym przez cały rok była „Biologia praktyczna”, na którą uzyskaliśmy grant Biura Edukacji w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Piotr Walczak zostaje laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Naukowców UE „Eucys” oraz Konkursu E(x)plory i będzie reprezentował Polskę na finale finałów E(x)plory) w USA.
Oddano do użytku Halę pneumatyczną nad boiskiem wielofunkcyjnym szkoły (inwestycja prowadzona od 2018). Obiekt ten będzie rozpięty przez 180 dni nad terenem sportowym umożliwiając całoroczne korzystanie z boiska, a w sezonie wiosenno letnim boisko będzie „pod chmurką”.
2019/2020
W ogłoszonym w styczniu rankingu liceów basza szkoła uplasowała się na 12 miejscu.
Pilotażowo przygotowujemy Szkolny etap Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory – 31 stycznia miało miejsce Święto Nauki – E(x)plory – w części konkursowej wystawionych było 10 projektów, które oceniali jurorzy oraz przysłuchiwali się prezentacjom zaproszeni goście i społeczność szkolna, a w części festiwalowej miały miejsce wykłady, warsztaty i pokazy prowadzone przez zaproszonych nauczycieli akademickich, specjalistów z instytutów naukowych oraz nauczyciele ze swoimi uczniami. Na uwagę zasługiwały pokazy chemiczne, informatyczne z wykorzystaniem drukarki 3D oraz prezentacja EKO i BIO żywności przetworzonej przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego.
Od tego roku mamy Klasę Akademicką pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji UW, a prócz tego są też inne umowy współpracy – m.in. z Wydziałem Ekonomicznym UW, Uczelnią Techniczno Handlową im. Chodkowskiej, Wyższą Szkołą Rehabilitacji i oczywiście kontynuujemy dobre praktyki.
Pliki do pobrania
Historia szkoły Pobierz